Praktyczne wskazówki
-
Jakie stanowiska pracy są oferowane w bazie ogłoszeń?
W bazie znajdują się ogłoszenia o naborach na stanowiska urzędnicze w administracji rządowej, z wyłączeniem wyższych stanowisk w służbie cywilnej (np. dyrektorów departamentów), które są obsadzane na podstawie powołania.
-
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby pracować w służbie cywilnej?
Żeby pracować w służbie cywilnej, musisz:
- być polskim obywatelem (tylko na niektórych stanowiskach mogą być zatrudnione osoby bez obywatelstwa polskiego),
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać kwalifikacje wymagane na danym stanowisku pracy (wskazane w ogłoszeniu o naborze),
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Nie możesz też być skazana (skazany) prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
-
Czy przystępując do naboru w służbie cywilnej, trzeba spełniać wszystkie warunki zawarte w ogłoszeniu o naborze?
Ogłoszenie o naborze w służbie cywilnej zawiera dwa rodzaje wymagań:
-
wymagania niezbędne – jeżeli ich nie spełniasz, Twoja oferta zostanie odrzucona,
-
wymagania dodatkowe – jeżeli ich nie spełniasz, Twoja oferta będzie rozpatrzona. Jeżeli spełniasz te wymagania, rosną Twoje szanse na zatrudnienie.
Przed złożeniem oferty uważnie zapoznaj się z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu.
-
-
Czy w służbie cywilnej możne znaleźć pracę osoba z wykształceniem średnim?
Tak. Urzędy poszukają kandydatów o różnych kwalifikacjach, w tym również osób z wykształceniem średnim. Czasem wymagane jest wykształcanie średnie (ogólne), a czasem o określonym profilu.
-
W jaki sposób wykazać, że nie jest się skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe?
Wystarczy, że złożysz podpisane oświadczenie o nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Pamiętaj, że składając oświadczenie o innej treści niż wynikająca z ogłoszenia, Twoja oferta może być uznana za niespełniającą wymagań formalnych.
-
Czy jedna osoba może brać udział w kilku naborach do służby cywilnej równocześnie?
Tak.
Jeżeli składasz więcej niż jedną ofertę w tym samym urzędzie, pamiętaj, żeby z każdej z nich wyraźnie wynikało, którego stanowiska dotyczy Twoja oferta.
-
Czy jeśli termin przeprowadzenia testu wiedzy lub rozmowy kwalifikacyjnej mi nie odpowiada, mogę prosić urząd o jego zmianę?
Tak, jednak urząd nie musi się na to zgodzić. W naborze uczestniczy zwykle kilku kandydatów i dostosowanie terminu do potrzeb wszystkich zainteresowanych może okazać się niemożliwe.
-
Urząd, w którym chciałbym pracować, aktualnie nie prowadzi naborów. Czy mimo to mogę złożyć ofertę i liczyć, że zostanie pozytywnie rozpatrzona?
Nie. Nabór w służbie cywilnej jest otwarty i konkurencyjny. Zgodnie z tą zasadą zatrudniani są jedynie kandydaci, którzy w toku naboru uzyskali najlepszy wynik. Wyjątkiem od tej zasady jest tryb obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej (w drodze powołania) oraz przeniesienia służbowe osób już zatrudnionych w służbie cywilnej.
-
Czy osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa, może ubiegać się o zatrudnienie w służbie cywilnej?
Tak. Dotyczy to obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tacy cudzoziemcy mogą składać oferty, jeśli ogłoszenie dopuszcza taką możliwość.
Cudzoziemiec musi posiadać dokument potwierdzający znajomość języka polskiego. Listę wszystkich akceptowalnych dokumentów określa rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego przez osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, ubiegające się o zatrudnienie w służbie cywilnej.
Możliwość składania ofert przez cudzoziemców jest w ogłoszeniu sygnalizowana piktogramem:
-
Czy osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na ułatwienia w naborze?
Osoby z niepełnosprawnościami mają pierwszeństwo w zatrudnieniu w urzędzie, w którym poziom zatrudnienia tych osób wynosi mniej niż 6%. Pierwszeństwo mają osoby, które spełniają wszystkie następujące warunki:
- złożyły w terminie ofertę wraz z kopią dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność,
- spełniają warunki wymienione w ogłoszeniu,
- po rekrutacji znalazły się w gronie najlepszych kandydatów.
Każde ogłoszenie o naborze zawiera informację o warunkach pracy na danym stanowisku oraz informację o wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie. Jeśli wskaźnik ten jest niższy niż 6%, jest to sygnalizowane piktogramem:
-
W jaki sposób liczyć termin na składanie dokumentów określony w ogłoszeniu o naborze?
Musisz złożyć swoją ofertę najpóźniej w dniu wskazanym w ogłoszeniu („termin składania dokumentów”). Jeżeli termin ten upływa w sobotę lub w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, dni świąteczne), ostatnim dniem na składanie dokumentów jest następny dzień pracujący po sobocie lub po dniu wolnym od pracy.
Zwróć też uwagę na informację, czy o zachowaniu terminu złożenia dokumentów decyduje:
- data stempla pocztowego,
- wpływu do urzędu.
-
Jaka jest różnica pomiędzy stażem pracy a doświadczeniem zawodowym?
Staż pracy to okres, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy, czyli wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Doświadczenie zawodowe rozumiane jest szerzej i może być zdobywane nie tylko w czasie zatrudnienia, ale także świadczenia pracy w ramach:
- umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o dzieło),
- wolontariatu, staży i praktyk.