-
Nasz urząd jest pracodawcą równych szans. Aplikacje rozważane są z równą uwagą bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną.
-
Jako osoba z niepełnosprawnością nie możesz skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu –
nie składaj dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób
niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji
zawodowej i
społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wyniósł co najmniej 6%.
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu zajmuje budynek składający się z dwóch części „A" i „B" połączonych ze sobą przewiązką. Budynek znajduje się przy ulicy Plebańskiej.
1. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Budynek siedziby Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu położony jest w centrum miasta przy ul. Plebańskiej 2. Można do niego dojechać komunikacją miejską lub samochodem. Budynek posiada dwa wejścia: od ulicy Plebańskiej i od ulicy Solskiego. Wejście do budynku od ulicy Plebańskiej, usytuowane jest bezpośrednio przy chodniku, nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych. Do środka prowadzą drzwi otwierane ręcznie. Za drzwiami tego wejścia należy pokonać kilka schodów, brak podjazdu czy rampy. Wejście do budynku od ulicy Solskiego również usytuowane jest bezpośrednio przy chodniku. Przed wejściem znajdują się dwa stopnie i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie. Na parterze budynku znajduje się sala obsługi podatnika, gdzie można uzyskać podstawowe informacje dot. możliwości załatwienia sprawy.
2. Opis dostępności korytarzy, schodów i wind.
Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą swobodnie poruszać się jedynie w obrębie parteru części „B" budynku. Wejście na piętra możliwe wyłącznie po schodach, gdyż budynek nie posiada windy. Na parterze znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
3. Opis dostosowań, np. posiadanie pochylni, platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
Budynek Urzędu Skarbowego przed wejściem od ul. Solskiego posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych. Budynek nie jest wyposażony w platformy, nie ma systemu informacji głosowych ani pętli indukcyjnych.
4. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu nie posiada miejsc parkingowych dla klientów, możliwe jest skorzystanie z okolicznych miejskich miejsc parkingowych, w tym miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
6. Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
W myśl art. 7 i 8 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (tekst jednolity Dz.U. z 2017 r., poz. 1824 z późn. zm.), osoby uprawnione, czyli osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, mają prawo do skorzystania w kontaktach m.in. z organami administracji publicznej
z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w organach administracji publicznej.
Prawo to może być ograniczone wyłącznie ze względu na zasady określone w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2019 r. poz. 742).
W przypadku skorzystania przez osoby uprawnione z ww. prawa, organy administracji publicznej nie mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polskiego języka migowego), SJM (systemu językowo-migowego) lub SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych) przez osoby przybrane.