-
Nasz urząd jest pracodawcą równych szans. Aplikacje rozważane są z równą uwagą bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną.
-
Jako osoba z niepełnosprawnością nie możesz skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu –
nie składaj dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób
niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji
zawodowej i
społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wyniósł co najmniej 6%.
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami:
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli
Budynek ul. Parkowa 13
Otoczenie i dojazd do urzędu
Budynek urzędu usytuowany jest przy ul. Parkowej 13 w sąsiedztwie Parku Miejskiego.
Jak dojechać do urzędu
Do urzędu można dotrzeć:
własnym środkiem transportu – Urząd Skarbowy posiada duży parking, w tym dwa miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami, usytułowane zaraz przy wejściu do budynku od strony parkingu. Przy wejściu do budynku od strony Parku Miejskiego i od strony parkingu znajduje się również parking dla rowerów.
komunikacją miejską – najbliższy przystanek znajduje się w odległości 180 m – uwaga: dojeżdżają tam tylko „busy". Główny przystanek autobusowy znajduje się
w Rynku w odległości 450 m od Urzędu.
Wejścia do budynku
Wejścia do budynku usytuowane są od strony Parku Miejskiego oraz od strony parkingu. Do środka prowadzą dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie drzwi, bez stopni, co umożliwia osobom poruszającym się na wózkach swobodne wejście do budynku.
W holu budynku, za drzwiami wejściowymi, znajduje się pomieszczenie ochrony czynne
w godzinach pracy Urzędu, gdzie można uzyskać podstawowe informacje dotyczące możliwości załatwienia sprawy.
W obiekcie nie jest konieczna platforma (brak schodów wejściowych i progów), nie ma systemu informacji głosowych, ale jest dostępna pętlę indukcyjna, która znajduje się na Sali Obsługi przy stanowisku nr 2.
Korytarze, schody i windy
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą swobodnie poruszać się po obiekcie. Wejście na piętra oprócz schodów umożliwia również winda. Na każdej kondygnacji znajdują się szklane drzwi, ręcznie otwierane.
Z uwagi na brak schodów i progów przy drzwiach wejściowych, budynek jest ogólnodostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Sala obsługi
Sala obsługi podatników usytuowana jest na parterze. Posiada szerokie, szklane drzwi-otwarte w godzinach obsługi klienta. Na sali obsługi przy stanowisku nr 2 - Rezerwacja Wizyt zainstalowana jest pętla indukcyjna (obok stosowna informacja). Na tym stanowisku klient może złożyć dokumenty.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mają możliwość swobodnego poruszania się na sali obsługi. Stanowiska przy okienkach mają wysokość dostosowaną dla osób o niskim wzroście oraz osób poruszających się na wózkach. Każde stanowisko oznakowane jest
informacją o rodzaju załatwianych spraw.
Ponadto sala obsługi wyposażona jest w specjalny kącik dla dzieci (wyodrębnione z boku miejsce) z zabawkami.
Toalety
Na parterze budynku znajdują się 3 toalety przeznaczone dla klientów Urzędu – męska, damska i 1 dla osób z niepełnosprawnością. Toaleta dla niepełnosprawnych posiada urządzenia sanitarne zamontowane zgodnie z wymogami obowiązującymi w zakresie zaspokojenia potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Drzwi wejściowe są odpowiedniej szerokości, otwierają się bez większego użycia siły.
Na każdym piętrze znajdują się również toalety dla pracowników, w tym przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Wstęp z psem asystującym
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Ewakuacja
W budynku procedury uwzględniają ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami.
Informacja dla osób niesłyszących lub słabo słyszących
Korzystanie z pomocy osoby przybranej
Jeśli jesteś osobą uprawnioną tj. osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, masz prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z nami. Osobą przybraną jest osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw m.in. w organach administracji publicznej.
Korzystanie z pomocy tłumacza PJM, SJM i SKOGN
Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy, po przedstawieniu orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność:
masz prawo zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia usługi tłumacza PJM, SJM i SKOGN jeśli chcesz skorzystać z usług Urzędu; usługa tłumacza jest bezpłatna,
musisz to zrobić co najmniej na 3 dni robocze przed wizytą w naszej jednostce,
wskaż preferowaną przez Ciebie metodę komunikowania się z nami,
wskaż sprawę z którą chcesz przyjść do naszego urzędu oraztermin, kiedy tłumacz powinien Ci pomóc w komunikacji z nami podczas jej załatwiania.
Zgłoszenie w tej sprawie możesz wnieść:
pisemnie na adres: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu,
na elektroniczną skrytkę ePUAP: /9vi5fbi143/SkrytkaESP,
w siedzibie urzędu: ul Parkowa 13, 34-400 Nowy Targ – Rezerwacja Wizyt stanowisko nr 2,
z konta osoby fizycznej na e-Urzędzie skarbowym przy użyciu pisma ogólnego,
z konta na platformę usług elektronicznych skarbowo-celnych PUESC.