-
Nasz urząd jest pracodawcą równych szans. Aplikacje rozważane są z równą uwagą bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną czy też jakąkolwiek inną cechę prawnie chronioną.
-
Jako osoba z niepełnosprawnością nie możesz skorzystać z pierwszeństwa w zatrudnieniu –
nie składaj dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób
niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji
zawodowej i
społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wyniósł co najmniej 6%.
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami:
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli
Budynek ul. Krowoderskich Zuchów 2, Kraków
Otoczenie i dojazd do urzędu
Siedziba urzędu usytuowana jest przy ul. Krowoderskich Zuchów 2. Budynek składa się z dwóch części: wysokiego - 8-piętrowego budynku A oraz niskiego, 2-piętrowego budynku B.
Jak dojechać do urzędu
Dojechać do urzędu można:
własnym środkiem transportu – przed siedzibą Urzędu znajduje się 6 miejsc parkingowych w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Parking przed urzędem znajduje się za szlabanem. Wjazd możliwy jest po naciśnięciu dzwonka. W okolicy budynku istnieje również możliwość zaparkowania na wytyczonym przez miasto miejscach parkingowych. Okolica budynku nie jest objęta strefą płatnego parkowania. Przy budynku przygotowaliśmy stojak dla rowerów.
komunikacją miejską – najbliżej budynku, bo w odległości ok. 50 m, położony jest przystanek „Krowodrza Urzędy Skarbowe". Zatrzymuje się na nim autobus linii nr 102. Z boku wysokiego budynku, od strony ulicy Wybickiego, na przystanek „Wybickiego" można dojechać autobusami linii nr 120, 140 i 420. Osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnością ruchową sugerujemy ten przystanek, ponieważ z niego prowadzi do budynku wytyczony chodnik bez żadnych barier architektonicznych.
By dotrzeć do siedziby Urzędu, można skorzystać również z tramwaju linii nr 3, 5, 18, 19 i 50. Podróżujący tym środkiem lokomocji może wysiąść na przystanku „Bratysławska", a następnie pokonać dystans 300 m chodnikiem wzdłuż ulicy Wybickiego, lub na kolejnym „Krowodrza Górka P+R" (tzw. pętla). Z tego miejsca do budynku Urzędu należy pokonać odległość ok 550 m ulicą Krowoderskich Zuchów. Przystanek tam mają również autobusy linii nr 102, 137, 168, 194, 207, 220, 227, 240, 267, 287, 290, 297, 337, 513.
Wejścia do budynku
Główne wejście znajduje się w niskim budynku B od strony ul. Krowoderskich Zuchów. Do wejścia prowadzą nieoznaczone kontrastowo schody. Dla osób ze szczególnymi potrzebami przygotowaliśmy pochylnie. Drzwi do budynku są ciężkie i ręcznie otwierane na zewnątrz. Nie zainstalowaliśmy dzwonka pozwalającego na przywołanie osoby do pomocy w ich otwarciu. Za drzwiami znajduje się szeroki przedsionek zakończony kolejnymi drzwiami.
Korytarze, schody i windy
Korytarz na parterze jest szeroki i bez żadnych barier. Na innych kondygnacjach, zarówno wysokiego jak i niskiego budynku, istnieje możliwość swobodnego poruszania się. Na wyższe piętra prowadzą schody oraz winda. Schody wewnętrzne nie są oznaczone kontrastowo. Zarówno w budynku niskim jak i wysokim, po jednej stronie klatki schodowej zamontowaliśmy poręcz (w budynku A po prawej stronie, w budynku B po lewej stronie). W obu budynkach znajduje się winda. Obie na przyciskach informujących o numerze piętra mają oznaczenia w języku Braille'a. Nasze windy nie posiadają informacji głosowej.
Sala obsługi
Sala obsługi znajduje się na parterze budynku B, po lewej stronie od wejścia. Prowadzą do niej drzwi, które są cały czas otwarte. W tym miejscu stanowiska obsługi bezpośredniej posiadają 3 Urzędy Skarbowe: Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik i Drugi Urząd Skarbowy Kraków. Nad każdym stanowiskiem znajduje się informacja, którego urzędu ono dotyczy. Stanowiska obsługi bezpośredniej Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków znajdują się po prawej stronie od wejścia i nie posiadają obniżonych lad. Stanowisko obsługi nr 1 wyposażone jest w pętlę indukcyjną pozwalającą na komunikację z osobami niedosłyszącymi korzystającymi z aparatu słuchowego. Na sali obsługi nie przygotowaliśmy kącika dla dzieci. Załatwienie sprawy w urzędzie, innej niż złożenie deklaracji lub pisma, jest możliwe po wcześniejszym umówieniu wizyty. Posiadamy pokój cichej obsługi. Znajduje się on na parterze wysokiego budynku. Wejście na wyższe kondygnacje budynków jest możliwe wyłącznie w obecności pracownika urzędu.
Toalety
Na parterze budynku B oraz pozostałych jego kondygnacjach, po lewej stronie windy, znajduje się toaleta częściowo przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Nie posiadamy takich toalet na żadnej z kondygnacji budynku A.
Wstęp z psem asystującym
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Ewakuacja
W budynku procedury uwzględniają ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami.
Informacja dla osób niesłyszących lub słabo słyszących
Korzystanie z pomocy osoby przybranej
Jeśli jesteś osobą uprawnioną tj. osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się, masz prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z nami. Osobą przybraną jest osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw m.in. w organach administracji publicznej.
Korzystanie z pomocy tłumacza PJM, SJM i SKOGN
Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy, po przedstawieniu orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność:
masz prawo zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia usługi tłumacza PJM, SJM i SKOGN jeśli chcesz skorzystać z usług Urzędu; usługa tłumacza jest bezpłatna,
musisz to zrobić co najmniej na 3 dni robocze przed wizytą w naszej jednostce,
wskaż preferowaną przez Ciebie metodę komunikowania się z nami,
wskaż sprawę z którą chcesz przyjść do naszego urzędu oraztermin, kiedy tłumacz powinien Ci pomóc w komunikacji z nami podczas jej załatwiania.
Zgłoszenie w tej sprawie możesz wnieść:
pisemnie na adres pocztowy: Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, ul. Krowoderskich Zuchów 2, 31-272 Kraków,
na elektroniczną skrytkę ePUAP: /3825abylg5/SkrytkaESP,
w siedzibie urzędu: ul. Krowoderskich Zuchów 2, sala obsługi, parter, stanowisko nr 1, 2, 3,
z konta osoby fizycznej na e-Urzędzie skarbowym przy użyciu pisma ogólnego.